Varmt även på kvällen

Visst märker man av vintern även i Spanien. Men till skillnad från svenska minusgrader är det alltid plusgrader i Portmán och ofta hyggligt varmt även på kvällen i november–december.

Sedan blir det kallare några månader, men det kommer aldrig i närheten av noll- eller minusgrader den kallaste natten på vintern. På ”vinterdagarna” när solen skiner, är det från 20 till 35 grader i solen.

Agneta Bengtson njuter av kvällen på balkongen i bostaden med balkong åt gården (bilden). Det finns även en balkong mot havet plus stor takterrass i den ena av de två bostäderna (nummer 51), som Agneta med man lånar ut.

På dagarna är det i november vanligen runt 20–25 grader i skuggan och betydligt varmare i solen. Värmen håller i sig under hela vintern, december–mars, för att sedan bli riktigt varm under vår, sommar och höst. För nordbor är det sommarvärme även på vintern så länge solen är uppe.

– Det som är så fantastiskt med Portmán är mikroklimaten, med berg som skyddar den lilla byn vid Medelhavet och havet i sig som är ovanligt varmt längs den här delen av spanska sydkusten, säger Agneta Bengtson.

De två bostäderna som paret äger ligger i söderläge, med Medelhavet några hundra meter bort, i den lilla sydspanska byn Portmán. Portmán ligger söder om Costa Blanca, på den kuststräcka som passande nog heter Costa Cálida (”varma kusten”).

För den som vill läsa mer om mikroklimatet i Portmán finns information på portman.nu/portman/mikroklimat-i-portman.

Text och foto:
Jörgen Bengtson