Portmáns utmärkta informationstavlor, som finns vid historiska byggnader och miljöer, sätter fokus på Portmáns historia. Tavlorna är på spanska och engelska.
En tavla står utanför Arkeologiska museet, som är det tidigare sjukhuset, Hospital de Caridad från 1852.

Sjukhuset var till för dem som skadades i gruvnäringen i Portmán med omnejd – och de var många. Det har i dag status som kulturell sevärdhet, en specifik geografisk plats, byggnad eller landområde, som har bevarats på grund av sitt historiska, konstnärliga, sociala eller religiösa värde.
Tidigare hade byggnaden namnet ”Hospitalico de Sangre”, som på svenska betyder ”det lilla fältsjukhuset”. Bokstavligt talat betyder det ”blodsjukhus”, men det är alltså en liten klinik för vård av skadade. Chef för sjukstugan var doktor José Maestre.
I modern tid blev det forna sjukhuset ett arkeologiskt museum. Huvudattraktionen är en mosaik från den romerska Villa romana del Paturro, som ligger i Portmáns östra utkant. Mosaiken har bland annat en påfågel, som är symbolen för odödlighet, och kvinnoansikte, sannolikt Juno, den högsta gudinnan i romersk mytologi. Båda är mycket väl bibehållna.
Museet består av ett rektangulärt plan med ett centralt kapell, som har en åttkantigt torn. Runt kapellet finns rum, som har åtkomst till kapellet, för att göra det lätt att delta i religiösa ceremonier eller be.
Fasaden är gjord av putsat tegel med en entrédörr i trä.
Vi har tidigare skrivit om upprustningen av Portmán: Nordvästlig väg avstängd (260430), Bra infotavlor i Portmán (260331), Portmánteater med historia (251130), Gågata ingen succé (250731), Gatuupprustningen halvklar (250416), Gatupprustningen igång i Portmán (241130), Ny upprustning i Portmán (240919), Nytt torg i gamla hamnen (240422) och Upprustning i gamla hamnen (240108).
Text och foto:
Jörgen Bengtson