Länkar

Här är matnyttiga länkar, för den som söker lokala och nationella spanska nyheter, lokal och regional turistinformation, kontakt med svenska och nordiska föreningar och församlingar samt en del annat.

Nyheter Portmán, La Unión, Cartagena
Murcia Today, för Mar Menor och Cartagena (engelska): murciatoday.com
Nyheter om Portmán via sökrobot som översätter från spanska: Portmán
Nyheter om La Unión via sökrobot som översätter från spanska: La Unión
Nyheter om Cartagena via sökrobot som översätter från spanska: Cartagena

Turism i regionen
Cartagena (engelska): turismo.cartagena.es
La Manga Golf (engelska): golf.lamangaclub.com
La Union (spanska): ayto-launion.org
Murcia stad (engelska):  murciaciudad.com
Utflyktstips i Murciaregionen (engelska): murciatoday.com

Lokala och regionala nyheter
Skandinaviska Bladet Costa Blanca (svenska): skandinaviska-bladet.com
Spaniaposten (norska): spaniaposten.com
Spaniensiderne (norska): spaniasidene.com
Vikingposten med Spaniaavisen (norska): vikingposten.no
Sydkusten/SK, riksnyheter och lokalnyheter från främst Costa del Solsydkusten.es
The Costa Calida Informer (engelska): informernews.org
The Leader Costa Blanca & Costa Calida (engelska): theleader.info
Think Spain Today (engelska): thinkspain.com

Nationella spanska nyheter
The Local (engelska): thelocal.es

Nordiska föreningar och församlingar i regionen
Club Nórdico de Torrevieja: clubnordico.com
Danske venners klub i Torrevieja: dvktorrevieja.dk
Den Norske Klubben Torreviejadnkto.com
Mas Amigos (förening för nordbor): masamigos.com
Norska sjømannskirken i Torrevieja: sjomannskirken.no/torrevieja
Svenska kyrkan på Costa Blanca: svenskakyrkan.se/costablanca
Swea Costa Blanca (kvinnoförening): www.costablanca.swea.org

Övriga länkar
Träffpunkt i Torrevieja (träffpunkt på nätet för nordbor): aktivitorrevieja.com

Jörgen Bengtson

Sidan uppdaterad 10 januari 2019

Lämna en kommentar