Länkar

Här är matnyttiga länkar, för den som söker nyheter, turistinformation, kontakt med svenska och nordiska föreningar, församlingar och en del annat.

Lokala nyheter
Murcia Today, för Mar Menor och Cartagena (engelska): murciatoday.com
Nyheter om Portmán via sökrobot som översätter från spanska: Portmán
Nyheter om La Unión via sökrobot som översätter från spanska: La Unión
Nyheter om Cartagena via sökrobot som översätter från spanska: Cartagena

Turism i regionen
Cartagena (engelska): turismo.cartagena.es
La Manga Golf (engelska): golf.lamangaclub.com
La Union (spanska): ayto-launion.org
Murcia stad (engelska):  murciaciudad.com
Utflyktstips i Murciaregionen (engelska): murciatoday.com

Regionala nyheter
Skandinaviska Bladet (svenska): www.facebook.com/skandinaviska.bladet
Spaniaposten (norska): spaniaposten.com
Vikingposten med Spaniaavisen (norska): vikingposten.no
SK/Sydkusten (svenska), riksnyheter, nyheter från Costa del Sol: sydkusten.es
The Leader Costa Blanca & Costa Calida (engelska): theleader.info
Think Spain Today (engelska): thinkspain.com

Nationella spanska nyheter
The Local (engelska): thelocal.es

Nordiska föreningar och församlingar i regionen
Club Nórdico Mar Menor: clubnordico.net
Danske venners klub i Torrevieja: dvktorrevieja.dk
Den Norske Klubben Torrevieja: dnkto.com
Mas Amigos (förening för nordbor): masamigos.com
Norska sjømannskirken i Torrevieja: sjomannskirken.no/torrevieja
Svenska kyrkan på Costa Blanca: svenskakyrkan.se/costablanca
Swea Costa Blanca (kvinnoförening): www.costablanca.swea.org

Övriga länkar
Spaniensiderne (norska): spaniasidene.com
Träffpunkt i Torrevieja (träffpunkt på nätet för nordbor): aktivitorrevieja.com

Jörgen Bengtson

Sidan uppdaterad 9 april 2019