Tre nya flyglinjer i sommar

Det har aldrig funnits så många flyglinjer från Sverige, Oslo och Köpenhamn till Portmáns storflygplats, Alicante, som nu, hela 22 linjer. Och i juni startar Spanjet en 23:e rutt, Arlanda–Alicante.

Tre av de tjugotre linjerna är nya för i år. Totalt flyger fem bolag från 15 flygplatser i Sverige, Köpenhamn och Osloområdet till Alicante.

Den som vill vara säker på att få en plats i solen i sommar, gör klokt i att hyra en bostad i Portmán eller annan ort på Costa Cálida (”varma kusten”), strax söder om Costa Blanca, nära städerna Cartagena, Torrevieja och Murcia. Den får fler soldagar än i någon annan del av Spanien.

Tre bolag med tre olika svenska hemmaflygplatser, börjar i år att trafikera Alicante:
Arlanda–Alicante är ny linje för Spanjet 11 juni–10 september 2013
Karlstad–Alicante är ny linje för Norwegian med start 9 april 2013
Ängelholm–Alicante är ny linje för Ryanair med start 31 mars 2013

Sedan tidigare finns direktflyg enligt följande:
Göteborg Landvetter–Alicante: Airberlin, Norwegian och SAS
Göteborg City–Alicante: Ryanair
Köpenhamn–Alicante: Airberlin, Norwegian och SAS
Luleå–Alicante: Norwegian
Malmö–Alicante: Norwegian och Ryanair
Oslo–Alicante: Airberlin, Norwegian och SAS
Oslo Rygge–Alicante: Ryanair
Oslo Torp–Alicante: Ryanair
Stockholm Arlanda–Alicante: Airberlin, Norwegian och SAS
Stockholm Skavsta–Alicante: Ryanair
Umeå–Alicante: Norwegian
Växjö–Alicante: Ryanair

På en speciell sida på www.portman.nu, Flyg, har vi samlat information om alla flygförbindelser från Sverige, Oslo och Köpenhamn till flygplatser nära Portmán. På sidan Tips på billigt flyg ger vi tips om hur man hittar billiga flygstolar.

Jörgen Bengtson